اصول مهندسی برق

این وبلاگ با هدف آشنا کردن دانشجویان عزیز با مباحث درسی رشته برق تاسیس گردیده است.

معرفی دستگاه های برقی
نویسنده : مجتهدی - ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٩
 

سلام:

در این قسمت برای شما دستگاه های مختلف برقی را معرفی می کنم:

برید برد :

این صفحه شامل اتصالات مختلف بصورت افقی و عمودی است که برای نصب قطعات الکترونیکی وانجام آزمایش بدون نیاز به لحیم کاری و بستن مدار درکمترین زمان کاربرد دارد.

 

 

 

منابع تغذیه ولتاژ:

منابع تغذیه مستقیم و متناوب با ولتاژهای ثابت و متغیر به صورت گسترده در مدارات الکترونیکی کاربرد دارد. و اغلب دارای ولتاژ مستقیم 5 ولت ثابت و 0 تا 30 ولت متغیر با جریان قابل تنظیم تا 3 آمپر می باشند.

 

 

آوومتر عقربه‌ای :

 آوومتر به دستگاهی اطلاق می‌شود که بتواند جریان و ولتاژ الکتریکی و مقاومت اهمی را اندازه بگیرد. به بیان دیگر آوومتر مجموعه‌ای است از یک اهم‌متر, یک آمپرمتر, یک ولتمتر. قسمت نشان‌دهنده هر سه (ولتمتر, آمپرمتر, اهم‌متر), گالوانومتر دآرسونوال است. برای تشریح طرز کار آوومتر لازم است که ابتدا گالوانومتر در آرسونوال را که قسمت نشان دهندة آوومتر است کاملاً شناخته سپس ولتمتر DC و AC و آمپرمتر DC و AC و اهم‌متر و ... را بطور مجزّا توضیح دهند.

آوومتر دیجیتالی :

به طور کلّی, دستگاههای دیجیتالی, مقادیر اندازه‌گیری شده را به صورت ارقام روی صفحه‌ی نمایش (Display) نشان می‌دهند و معمولاً واحد کمیّت اندازه‌گیری شده مثلاً ولت, آمپر, درجه سانتیگراد و غیره را نیز به طریق مناسبی نمایش می‌دهند.

از جمله دستگاههای اندازه‌گیری دیجیتالی, می‌توان از ولت‌متر, آمپرمتر, اهم‌متر, وات‌متر کسینوس فی متر, فرکانس متر, دور‌شمارها و آوومتر نام برد.

دستگاههای مولّد سیگنال :

دستگاههای مولّد سیگنال, آنهایی هستند که ولتاژ متناوب با فرکانس و دامنه‌ی قابل تغییر در رنج وسیعی تولید می‌کنند. مولّد‌های سیگنال از نظر مقدار فرکانس تولیدی معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اوّل مولّد‌های سیگنال تولید کننده ولتاژ متناوب در حدود هرتز تا تقریباً یک مگاهرتز و دسته‌ی دوّم معمولاً از صد کیلوهرتز الی 150 مگاهرتز می باشند.

دسته اول مولد‌ها به سگینال ژنراتور صوتی AF (Audio frequency Generator)  موسوم‌اند و دسته دوّم به سیگنال ژنراتور رادیویی RF (Radio frequency Generator) شهرت دارند.

برای سادگی کار, دسته اوّل را سیگنال ژنراتور AF و دسته دوم را سیگنال ژنراتور RF می‌نامیم.

سیگنال ژنراتور‌های AF معمولاً شکل موج مربعی و سینوسی تولید می‌کنند و سیگنال ژنراتور RF , فقط شکل موج سینوسی ایجاد می‌کنند. در این میان, دستگاههای مولّد سیگنال دیگری نیز وجود دارند که علاوه برشکل موج سینوسی و مربّعی, شکل موج پالسی, مثلثی و غیره را تولید می‌نمایند. این گونه مولد‌های سیگنال به فانکشن ژنراتور (Function Generator) موسومند.

سیگنال ژنراتور AF : این سیگنال ژنراتور معمولاً قادر است شکل موج سینوسی و مربعی را در محدوده چند هرتزالی 100 کیلوهرتز و بعضاً تا یک مگاهرتز تولید نماید.

سیگنال ژنراتور RF : این سیگنال ژنراتور معمولاً قادر است که فقط موج سینوسی را در محدوده KHZ 100 الی MHZ 150 تولید نمایدو دارای  قابلیت مدولاسیون   AMبصورت داخلی و خارجی    می باشد.  

کاربرد‌های سیگنال ژنراتور AF و RF : با توجه به محدوده ی فرکانسی سیگنال ژنراتور AF , بیشترین کاربرد تولید فرکانس‌های صوتی جهت آزمایش, تنظیم و عیب‌یابی سیستم‌های الکترونیکی صوتی به کار, می‌رود. و با توجّه به محدوده ی فرکانسی سیگنال ژنراتور RF بیشترین کاربرد در تنظیم IF‌های رادیو, تلویزیون و همچنین مدارهای الکترونیکی را که با فرکانس بالا کار می‌کنند, دارد.

پلهای اندازه‌گیری :

 پل‌های اندازه‌گیری ابزارهای بسیار دقیق هستند که برای اندازه‌گیری کمیتّهایی همچون مقاومت اهم, ضریب خود‌القایی سلف, ضریب کیفیت سلف, ظرفیت خازن, ضریب تلفات خازن, مقاومت اهمی صفحات خازن, اندوکتانس متقابل و فرکانس بکار می‌روند. هر پل اندازه‌گیری از چهار بازو تشکیل شده است که در سه بازوی آن عناصرمعلوم و در بازوی چهارم, عنصر مجهول قرار می‌گیرد.

اساس کار هر پل بر مبنای مقایسه است یعنی کمیّت مجهول با کمیتهای معلوم مقایسه می‌گردد. از این رو نقش دستگاه اندازه‌گیری در پل, فقط مشخص نمودن برای پتانسیل دو نقطه است. در حقیقت مکان صفر دستگاه اندازه‌گیری و میزان حساسیت آن برای ما اهمیّت دارد.

الف) پل و تستون (فقط قادر است مقاومت اهمی را اندازه بگیرد.)

ب) پل LCR : که با ولتاژ DC/AC تغذیه شده و خود شامل سه پل و تستون, وین ـ ماکسول بوده و قادر است مقاومت اهمی, ظرفیت خازن, ضریب خودالقایی سلف, ضریب کیفیت سلف و ضریب تلفات خازن را اندازه بگیرد. ساختن سه پل در یک مجموعه جنبه‌ی اقتصادی دارد. زیرا این سه پل عناصر مشترک دارند.

پل وین ـ ماکسول : این پل یکی از پلهای جریان متناوب بوده و برای اندازه‌گیری ضریب خود‌القایی سلف, یعنی (L) , ضریب کیفیت سلف (Q) به کار می‌رود. اگر فرکانس جریان متناوب اعمالی به پل مشخص باشد می‌توان مقدار مقاومت اهمی سلف را محاسبه نمود.

همان‌طور که قبلاً گفته شد, در پل‌های اندازه‌گیری, کمیّت مجهول با کمیت معلوم و مشخص مقایسه می‌گردد. در این پل, سلف مجهول با یک خازن بسیار دقیق مقایسه می‌گردد. (سلف و خازن هر دو در مقابل تغییرات فرکانس از خود عکس‌العمل نشان می‌دهند).

پل وین : این پل نیز یکی از پل‌های جریان متناوب بوده که برای اندازه‌گیری ظرفیت خازن (معمولاً) از PF تا هزاران MF و همچنین برای اندازه‌گیری ضریب تلفات خازن به کار می‌رود. با تغییر ولتاژ پل وین ـ ماکسول می‌توان پل دین را به دست آورد. برای اندازه‌گیری ظرفیت خازن مجهول, خازن مجهول با یک خازن معلوم مقایسه می‌گردد.

 اسیلوسکوپ :

 دستگاهی است که قادر است سیگنالهای ولتاژ متغیر با زمان و یا ثابت با زمان را نشان می‌دهد.

ساختمان, طرز کار و کاربرد اسیلوسکوپ : اسیلوسکوپ یک دستگاه اندازه‌گیری است که می‌توان از آن برای مشاهده و اندازه‌گیری ولتاژ, زمان تناوب و اختلاف فاز و همچنین مشخصه‌های ولت ـ آمپر عناصر نیمه‌هادی (مانند دیود‌ها, ترانزیستورها و ...) استفاده نمود. اسیلوسکوپ, یک ولت‌متر بسیار دقیقی است که می‌تواند ولتاژ‌های (حدود mv) متناوب را در فرکانسهای خیلی بالا (حتّی چند صدمگاهرتز) اندازه بگیرد حال آنکه ولت‌مترهای ساخته شده امروزی قادر به اندازه‌گیری ولتاژ‌های کم در این فرکانس نیستند.

اندازه‌گیری و مشاهده‌ی شکل موجها در اسیلوسکوپ از ولتاژ با فرکانس صفر (DC) شروع و تا فرکانس مشخصّی به خاطرمحدودیتهای پهنای باند تقویت‌کننده‌ها) ختم می‌گردد. معمولاًَ اسیلوسکوپ را با این فرکانس, مشخص می‌نمایند مثلاً اسیلوسکوپ 20 مگاهرتز, یعنی این اسیلوسکوپ می‌تواند ولتاژهایAC تا MHz 20 را نمایش دهد.

اسیلوسکوپ از دو قسمت اصلی زیر تشکیل شده است :

الف) لامپ اشعه‌ی کاتریک

ب) مدارهای آماده‌سازی لامپ و سیگنال

 

دستگاه کروتریسر :

مشاهده منحنی مشخصه قطعات نیمه هادی مانند ترانزیستور و FET   و ...

فرکانس متر:

با این دستگاه که عمدتا دیجیتالی می باشد می توان فرکانس و زمان تناوب امواج متناوب را در محدوده ی وسیعی از چند هرتز تا چند گیگا هرتز اندازه گیری نمود.

سیمیلاتور تلفن :

 یک شبیه ساز تلفن با همه مدارات مربوط به تلفن می باشد که هنر جویان ضمن آشنایی با مدارات و عملکرد تلفن نحوه تعمیر و عیب یابی آن را نیز انجام می دهند.

مدار گسترده رادیو :

شامل یک رادیو سه موجMW,SW می باشد که تمام قسمتها بصورت بلوک بندی شده در معرض دید هنر جو بوده و هنر جویان ضمن آشنایی یا قسمتهای مختلف رادیو آزمایشهای مورد نظر را انجام داده و مراحل عیب یابی را نیز انجام می دهند.

برد آموزشی دیجیتال :

شامل منبع تغذیه- مولتی متر- سیگنال ژنراتور و انواع گیتهای دیجیتالی می باشد که هنر جویان در حین آزمایش با عملکرد مدارات دیجیتالی آشنا می شوند.

 

 

 

مدار گسترده آنتن مرکزی :

این مدار شامل انواع آنتنهای هوایی   (UHF,VHF) و بوستر وپریزهای عبوری و انشعابی است و هنرجویان ضمن آشنایی با علل استفاده از آنتن مرکزی و اجزا آن با نصب یک نمونه آنتن مرکزی کم ظرفیت بر مهارت خود می افزایند.


 
comment نظرات ()