اصول مهندسی برق

این وبلاگ با هدف آشنا کردن دانشجویان عزیز با مباحث درسی رشته برق تاسیس گردیده است.

انتقال انرژی بدون سیم
نویسنده : مجتهدی - ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٩
 

با سلام:

مطلب امروز من در باره انتقال انرژی بدون سیم یا همان (وایتریسیتی ) میباشد.

مقدمه:

امکان عملی کردن انتقال جریان برق به صورت بی سیم (Wireless power) در نمایشگاه CES در سال ۲۰۰۷ به نمایش گذاشته شده؛ اما از آن زمان تاکنون این فناوری حیرت انگیز آهسته آهسته می رفت تا در شرف فراموشی و محو شدن تدریجی از خاطر مردم قرار بگیرد.

درود بر یک گروه محقق به نام ائتلاف غیر انتفاعی جریان برق بی سیم (The wireless power consortium) که با همت و تلاش آنها این مساله دوباره به شکلی نو مطرح می شود.

این ائتلاف غیر انتفاعی متشکل از شرکت هایی مانند Fulton Innovation، National semiconductor، Olympus، Philips و Samsung است. در نمایشگاه CES امسال نیز شرکت هایر (Haier) چین با به نمایش گذاشتن تلویزیون های LCD که برخلاف محصولات بی سیم شرکت هایی مانند سونی و ال جی که تنها اتصالات صوتی و تصویری بی سیم داشتند، به معنای واقعی بی سیم و انتقال بی نیاز از کابل برق بود، امکان در دسترس بودن این فناوری به منازل مصرف کنندگان فراهم شده است.

نسخه ۹۵/۰ این فناوری، استانداردی برای مقیاس انتقال جریان برق از طریق القای مغناطیسی (Magnetic induction) است که به وسیله آن وسایل برقی مختلف می توانند از راه قرار گرفتن روی سطح یک صفحه سازگار (Compatible pad) خاص نیرورسان شارژ شوند.

جهت شناسایی مشخصه های فنی و محصولات سازگار با آن، این گروه با استفاده از لوگوی رسمی برق رسانی بی سیم، آن را به جهانیان شناساند که بر گرفته از لغت چینی Qi با تلفظ چی (Chi) به معنای زندگی و انرژی حیاتی بدن (Vital energy) است.

شرکت های عضو این ائتلاف، به صورتی دوشادوش و نزدیک روی این موضوع کار کردند تا سرانجام توانستند به نتیجه و نظری مشترک درباره مشخصات فنی آن دست یابند.

نتیجه این مشارکت و همکاری نیز راه را برای تسریع و شتاب دادن به روند مشخص شدن و انتشار فرانما و جدول زمانبندی نسخه ۰/۱ آینده این استاندارد هموار خواهد کرد.

بنابر تحقیقات انجام شده از طرف شرکت های عضو این ائتلاف مشخصه های نسخه ۰/۱ این فناوری برای فراهم آوردن بیش از ۵ وات (W) جریان نیروی برق طراحی شده است که به منظور نیرو رسانی به یک تلفن همراه یا دستگاه پخش MP۳ و شارژ باتری آنها کفایت می کند.

شرکت Fulton innovation از اولین شرکت هایی است که قدم در عرصه تولید نمونه اولیه محصولات پیش الگو (Prototype) گذاشت.

خط تولیدای کاپلد (eCoupled) آن نیز در زمینه صفحات نیرورسان مخصوص شارژ وسایل خانگی و داخل خودرو نقش مهمی ایفا می کند؛ البته محققانی مستقل، شرکت ها و مؤسسه های پژوهشگر تاثیرگذار دیگر خارج از این ائتلاف نیز به صورت مستقل بر نسخه های انتقال جریان برق بی سیم خاص خودشان کار کرده اند.

تعداد معدودی از مؤسسات دست اندرکار تحقیق و توسعه فناوری های انتقال انرژی برق، به صورت بی سیم هستند.

آنها ایده ها، اصول مهارتی و راهکارهایی تازه برای این فناوری را مطرح کرده اند که هریک موجب فراهم شدن موقعیت ها و فرصت های گوناگون متفاوت و عظیمی شده اند و همه آنها به گونه ای مشکلات این فناوری را مورد حمله قرار داده ویکی یکی آنها را از سر راه برمی دارند.

برخی از این روش ها صفحاتی نیرورسان را به عنوان شارژر مورد استفاده قرار می دهند که باید با مبدل های مخصوص خود در تماس باشند و در واقع کاملا بی سیم نیستند، اما اینها نیزهر یک درجاتی از راحتی و آسایش را برای کاربران فراهم می آورند که در جای خود دارای ارزش و اهمیت بوده و پیشرفت و تحول همه این فناوری ها در نهایت به بی نیازی از اتصال دستگاه های مختلف به پریز های برق و امکان شارژ باتری های آنها به صورت بی سیم ختم شده که حاصل آن آسایش هر چه بیشتر مصرف کنندگان خواهد بود.

همچنین من یک pdf مربوط به انتقال انرژی بدون سیم(وایتریسیتی) را در اختیار شما دانشجویان عزیز قرار می دهم که لینک دانلود آن در زیر می باشد.

 انتقال انرژی

لینک دانلود وایتریسیتی


 
comment نظرات ()